FSD1007 Puolueiden ajankohtaistutkimus 1980

Valitse muuttuja

Kysymysteksti

HUOM! FSD:llä ei ole käytettävissä alkuperäistä kyselylomaketta, eikä tämän kysymyksen varsinaista muotoilua.

Luettelen seuraavassa eräitä väitteitä, joita nykyisin kuulee esitettävän. Sanokaa jokaisen kohdalla, mikä on Teidän mielipiteenne. Käyttäkää tämän kortin vaihtoehtoja (KORTTI 18).

Vaikka muiden maiden toiminta ja kansainväliset olosuhteet vaikuttavatkin oloihin Suomessa, niin loppujen lopuksi Suomi ja suomalaiset itse ratkaisevat, kehittyvätkö olot täällä hyvään vai huonoon suuntaan

Frekvenssit

selite/vastausvaihtoehto arvo n
Ei osaa sanoa, tieto puuttuu 0 44
Täysin samaa mieltä 1 459
Osittain samaa mieltä 2 417
Osittain eri mieltä 3 210
Täysin eri mieltä 4 57
Esitetyt jakaumat ovat painottamattomia

Tunnusluvut

kelvollisten havaintojen lkm 1187
maksimi 4
minimi 0
keskiarvo 1.81
keskihajonta .932

Aineiston kuvailu koneluettavassa DDI-C 2.5 -formaatissa

Creative Commons License
FSD:n aineistokuvailut (FSD metadata records), joiden tekijä on Suomen yhteiskuntatieteellinen tietoarkisto (Finnish Social Science Data Archive), on lisensoitu Creative Commons 1.0 Yleismaailmallinen (CC0 1.0)-lisenssillä.