FSD3870 Päättäjäpaneeli-kysely, huhti-toukokuu 2021
Valitse muuttuja
[fsd_no] Aineistonumero (lisätty FSD:ssä)
[fsd_vr] Aineistoversio (lisätty FSD:ssä)
[fsd_id] Havaintotunnus (lisätty FSD:ssä)
[K1] Mitä mieltä olet seuraavasta väitteestä? Oli oikea päätös siirtää kuntavaalit kesäkuulle.
[K2] Aiotko asettua ehdolle kesäkuun kuntavaaleissa?
[K3] Vaikuttiko kuntavaalien siirto aikomukseesi asettua ehdolle kesäkuun kuntavaaleissa?
[K4] Kun ajattelemme puolueiden kannatusta kuntavaaleissa koko maan tasolla, niin uskotko, että jokin tietty puolue tulee hyötymään vaalien siirrosta kesäkuulle?
[K4_1] Mikä puolue tulee mielestäsi hyötymään eniten?
[K5] Kun ajattelemme puolueiden kannatusta kuntavaaleissa koko maan tasolla, niin uskotko, että jollekin tietylle puolueelle aiheutuu haittaa vaalien siirrosta kesäkuulle?
[K5_1] Mille puolueelle aiheutuu mielestäsi eniten haittaa?
[M5] Kuinka tyytyväinen olet demokratian toimivuuteen Suomessa?
[M6_1] Mitä mieltä olet seuraavista väittämistä, jotka koskevat Suomen yhteiskuntaa ja politiikka yleisesti ottaen? Nykypolitiikan tulisi pyrkiä ratkaisemaan tämän hetken yhteiskunnallisia ongelmia eikä tulevaisuuden haasteita
[M6_2] Mitä mieltä olet seuraavista väittämistä? Päättäjien on panostettava tulevaisuuden ongelmien ratkomiseen, vaikka siitä aiheutuisi lisäkustannuksia nykyisille veronmaksajille
[M6_3] Mitä mieltä olet seuraavista väittämistä, jotka koskevat Suomen yhteiskuntaa ja politiikka yleisesti ottaen? Olisi hyvä asia suomalaisen demokratian kannalta, jos kansalaiset osallistuisivat politiikkaan nykyistä enemmän
[M6_4] Mitä mieltä olet seuraavista väittämistä? Kansalaisille pitäisi antaa enemmän suoraa ja sitovaa päätösvaltaa valtiotason päätöksenteossa (esim. kansanäänestykset, osallistava budjetointi, ym.)
[M6_5] Mitä mieltä olet seuraavista väittämistä? Enemmistö kansalaisista kykenee muodostamaan perusteltuja mielipiteitä myös monimutkaisissa yhteiskunnallisissa kysymyksissä, jos heille annetaan riittävästi tietoa
[M6_6] Mitä mieltä olet seuraavista väittämistä? Kansalaisille pitäisi antaa enemmän suoraa ja sitovaa päätösvaltaa kuntatason päätöksenteossa (esim. osallistava budjetointi, kansalaisraadit, kunnalliset kansanäänestykset ym.)
[bv1] Äidinkieli
[bv2] Vaalipiiri
[bv3] Ikäryhmä
[bv4] Puolue
Aineiston kuvailu koneluettavassa DDI-C 2.5 -formaatissa

Aineiston kuvailu on lisensoitu Creative Commons Nimeä 4.0 Kansainvälinen -lisenssin mukaisesti.