FSD2119 Ekoenergia-asenteet 1998
Valitse muuttuja
Kysymysteksti
Sähkön ympäristöluokittelu - ympäristön, kuluttajien vai sähköyhtiöiden voitoksi? Tutkimus kansalaismielipiteestä 1998 Pyydämme Teitä vastaamaan jokaiseen kysymykseen rengastamalla sen vaihtoehdon, joka vastaa Teidän henkilökohtaista mielipidettänne tai asiantilaa Teidän kohdallanne.
Tiedotusvälineissä on viime aikoina enenevästi puhuttu ympäristöystävällisestä sähköstä. Samalla sähköyhtiöt ovat markkinoineet omaa 'vihreää sähköään', 'ekosähköään', 'hyötysähköään' jne. Oletteko huomannut tällaista keskustelua tai ilmoittelua?
Frekvenssit
| selite/vastausvaihtoehto | arvo | n |
|---|---|---|
| Kyllä, usein/useissakin yhteyksissä | 1 | 130 |
| Kyllä, jossain määrin | 2 | 403 |
| Ehkä, en kovin selvästi | 3 | 199 |
| En ole huomannut | 4 | 111 |
| En osaa sanoa | 5 | 7 |
| SYSMISS | 11 | |
| Esitetyt jakaumat ovat painottamattomia | ||
Tunnusluvut
| kelvollisten havaintojen lkm | 850 |
| maksimi | 5 |
| minimi | 1 |
| keskiarvo | 2.37 |
| keskihajonta | .922 |
Aineiston kuvailu koneluettavassa DDI-C 2.5 -formaatissa

FSD:n aineistokuvailut (FSD metadata records), joiden tekijä on Suomen yhteiskuntatieteellinen tietoarkisto (Finnish Social Science Data Archive), on lisensoitu Creative Commons 1.0 Yleismaailmallinen (CC0 1.0)-lisenssillä.